Agregaty prądotwórcze na gaz czy z silnikiem diesla – które wybrać?

Agregaty prądotwórcze na gaz czy z silnikiem diesla – które wybrać?

Co to jest i do czego służy agregat prądotwórczy

Najprościej będzie powiedzieć, że agregat prądotwórczy daje nam prąd. Oczywiście nie jest tak, że pojawia się on znikąd. Generator używa do tego energii mechanicznej i jest zasilany gazem, benzyną lub olejem napędowym. Ale zdecydowanie najważniejsze w nim jest to, że pozwala nam używać elektryczności.

Gdzie więc możemy wykorzystać tę maszynę? W każdym miejscu, w którym nie ma jeszcze przyłącza energetycznego, np. na budowie, albo w sytuacji, kiedy nie można sobie pozwolić nawet na przejściowe przerwy w dostawie prądu. Tutaj chodzi o miejsca takie jak np. straż pożarna.

Jakie są silniki w agregatach prądotwórczych

Agregaty nie pracują na wodę albo powietrze, ale potrzebują do działania odpowiedniego paliwa. W sklepach możemy kupić generatory z silnikiem diesla, benzynowym i na gaz ziemny. Czas pracy urządzenia zależy od wielkości zbiornika na paliwo.

Generatory poza rodzajem silnika różnią się szczególnie gabarytami. Co za tym idzie urządzenia z silnikiem benzynowym będą używane w innym środowisku i w innych przypadkach od tych z napędem na olej.

Agregaty na benzynę

Generatory na benzynę na ogół znajdują zastosowanie w domach albo na niewielkich budowach. Głównym powodem jest niewielki gabaryt, oraz to, że ich cena nie jest duża. W dodatku agregaty te są ciche, a ich silniki są łatwe do konserwacji i naprawy. Silniki benzynowe są niestety mniej żywotne, ale na plus jest to, że nie ma problemu z włączeniem ich przy ujemnych temperaturach.

Agregaty z silnikiem diesla

Agregaty z silnikiem diesla są o wiele droższe, ale i większe, a oprócz tego charakteryzuje je dużo niższe niż przy benzynie spalanie paliwa i korzystniejsza cena oleju. Do tego wszystkiego musimy dodać, że nie są awaryjne pod warunkiem ich corocznego konserwowania. Cena jednak dobitnie odpycha, a powodem jest to, że tego typu urządzenia raczej nie są zabezpieczeniem przed tymczasowym niedoborem prądu. Posługują się nimi na dużych budowach, w trakcie imprez plenerowych, czy w średniej wielkości firmach. 

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wytwórców agragatów z dieslem jest przedsiębiorstwo Himoinsa – agregaty z silnikiem diesla

Generatory na gaz

Na zakończenie zostało omówienie agregatów na gaz ziemny, które są bardzo tanie w utrzymaniu – gaz kosztuje zdecydowanie mniej niż benzyna czy olej. Do tego jest to najbardziej przyjazna środowisku metoda zasilania generatora. Ze względu na wysoką cenę są jednak najczęściej wykorzystywane przez przedsiębiorstwa przemysłowe. 

Co sprawdzi się u Ciebie lepiej, agregat prądotwórczy na gaz czy z silnikiem diesla?

Warto przemyśleć do czego chcesz używać agregatu. Jeżeli nie czujesz się dobrze w trakcie długich braków w dostawie prądu i potrzebujesz niewielkiego, cichego i taniego agregatu – polecamy Ci taki z silnikiem benzynowym. Po wybraniu właściwej dla Ciebie mocy i pojemności powinien się idealnie sprawdzić w awaryjnych sytuacjach. 

Polecamy również zainwestować w generator zasilany gazem ale tylko jeśli jesteś w stanie zapłacić większą kwotę. Wiąże się to z jednorazowo dużym kosztem, ale potem zaskoczy Cię jego ekonomiczne utrzymanie.

O urządzeniu z silnikiem diesla powinieneś pomyśleć tylko jeżeli brak prądu może sprawić, że poniesiesz duże straty finansowe albo jest to niebezpieczne dla zdrowia lub życia innej osoby. W innym przypadku nie ma potrzeby inwestowania w tak drogi sprzęt, który będzie użytkowany rzadko.

Przemysł