Chillery przemysłowe, czyli jak chłodzić duże powierzchnie

Chillery przemysłowe, czyli jak chłodzić duże powierzchnie

Zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób przedsiębiorstwa utrzymywana jest niska temperatura na znacznych przestrzeniach? Jakim sposobem schładzane są resorty hotelowe, lodowiska, magazyny spożywcze czy farmaceutyczne? Wytwarzanie żywności i lekarstw wymaga przestrzegania ścisłych norm powiązanych z właściwą temperaturą. Do ich produkcji nieodzowne są odpowiednie instalacje chłodzące, które umożliwiają przeprowadzenie procesu w zgodzie ze sztuką. W odniesieniu do tego, dobrze zapoznać się z tym, czym są chillery przemysłowe, gdzie są stosowane i jak działają.

jak funkcjonują chillery przemysłowe?

Chiller industrialny jest to urządzenie wykorzystywane do zarządzania płynami w systemach centralnie nadzorowanej klimatyzacji. Chiller jest podzespołem, którego zadaniem jest kontrola temperatury wody. Właściwie schłodzona woda jest odprowadzana do wymiennika cieplnego, gdzie w dalszym ciągu bierze udział w procesie chłodzenia powietrza lub wody. Tradycyjne agregaty chłodnicze generują duże zużycie energii elektrycznej i nie są zbyt przyjazne dla środowiska naturalnego.

Chillery opierające się na wodzie lodowej to rozwiązanie znacznie bardziej {ekologiczne(ym)|przyjazne(ym) dla środowiska. Co więcej chiller jest wynalazkiem stabilnym, odpornym na różnorakie awarie.

W przeciwieństwie do klasycznych instalacji chłodniczych, chiller jest zasilany chłodną wodą. Cała konstrukcja złożona(y) jest z dużej ilości pomp i zaworów. Dzięki używaniu agregatów wody lodowej, ciepło pobierane jest z wody i transportowane do zainstalowanych obok wentylatorach konwerterów ciepła. Konwertery dzięki takiej reakcji obniżają swoją temperaturę dzięki chłodnice(om) i skraplacze(om). W trakcie procesu wymiany ciepła, woda lodowa zmienia swój stan skupienia w gazowy i dalsze chłodzenie jest możliwe dzięki powstającej parze wodnej. Ciecz ma lepsze atrybuty termodynamiczne, co pozwala to uwypuklić jej zalety i zmarginalizować jej wady. W przypadku dużych powierzchni(ach), które trzeba schładzać tudzież klimatyzować, ciecz lodowa jako czynnik chłodzący spisuje się celująco. Jest w pełni bezpieczna, skuteczna i ekonomiczna. 

W jakich sektorach są niezbędne chillery przemysłowe?

Przez wzgląd na funkcjonalność, chillery wykorzystuje się do utrzymywania w określonych temperaturach obiektów, towarów, zespołów maszyn i różnych mechanizmów industrialnych. Z przedstawianej technologii korzysta się w wielu, różnych branżach gospodarki. Mają one zastosowanie zarówno przy wytwarzaniu danych towarów, jak również w procesie ich magazynowania. Również podmioty takie jak m.in. duże hotele, budynki o zastosowaniu biurowym czy szpitale korzystają z chillerów. Z powodu tego, że są to podzespoły pozwalające na centralny nadzór systemu chłodniczego dużej ilości pomieszczeń bądź obiektów przy pomocy tylko jednego agregatu, ich funkcjonalność zdobywa coraz więcej miłośników. 

Istnieją też takie branże, których niezakłócone funkcjonowanie uzależnione jest od dobrze działającego systemu chłodniczego. Są to m.in.

  • Producenci tworzyw syntetycznych – produkowane towary potrzebują dopasowanych warunków termicznych, aby nie dopuszczać do powstawania wad produkcyjnych i awarii urządzeń produkcyjnych.
  • Przemysł metalurgiczny – urządzenia stosowane w tym sektorze dość szybko ulegają nagrzewaniu z powodu ciągłej pracy na dużych obrotach. Aby utrzymać ciągłą wydajność podczas całego procesu obróbki metali, niezbędna jest implementacja agregatu chłodniczego.
  • Sektor spożywczy – zarówno produkcja, jak i przechowywanie towarów spożywczych potrzebuje odpowiednich warunków termicznych. W przeciwnym wypadku, może dochodzić do psucia się towaru. Żeby proces mógł przebiegać sprawnie i bez problemów, firmy produkcyjne i logistyczne muszą być zaopatrzone w należyte narzędzia chłodnicze.
  • Sektor farmaceutyków – podobnie jak w przypadku branży spożywczej, wytwarzanie i magazynowanie farmaceutyków bezsprzecznie łączy się ze ścisłymi wymogami temperaturowymi. W sytuacji braku odpowiedniego wyposażenia do chłodzenia, produkcja i zgodne z przepisami przechowywanie leków staje się awykonalne.

Implementacja i konfiguracja infrastruktury chłodniczej 

Prawidłowe funkcjonowanie instalacji chłodzących wymaga(ją) odpowiedniego zaprojektowania i konfiguracji danego chillera. Na rynku występują odpowiednie firmy zajmujące się tej dziedzinie. Implementację rozwiązania należy rozpocząć od zebrania informacji – poznania wymagań klienta i otoczenia w jakim funkcjonuje. Po rekonesansie pora na projektowanie rozwiązania i montaż przez wykwalifikowane(ych) osoby. Gdy chiller, i wszystkie elementy konstrukcyjne są gotowe, przechodzą one audyt. Jeśli te czynności zakończą się sukcesem można uruchomić instalację chłodniczą.

Przemysł