Cięcie blach laserem – to musisz wiedzieć

Cięcie blach laserem – to musisz wiedzieć

Cięcie blach za pomocą lasera  pozwala na uzyskanie maksymalnie precyzyjnego kształtu różnego typu materiałów. Co więcej, daje ogromną nagminność działań, która jest nie do powtórzenia gdy stosuje się inne technologie obróbki. Przeczytaj nasz tekst, aby dowiedzieć się czym jest cięcie laserowe we Wroclawiu oraz inne ciekawostki o tym procesie.

Jak wygląda zabieg laserowego cięcia blach?|W jaki sposób przebiega laserowe cięcie blachy?

Cięcie laserem pozwala uzyskać maksymalnie dokładnego kształtu różnego typu materiałów. Dodatkowo, daje ogromną powtarzalność czynności, która jest właściwie nie do powtórzenia gdy stosujemy innego rodzaju technologie obróbki. Czym tak naprawdę jest cięcie za pomocą lasera? to rodzaj obrabiania materiału, w trakcie czego jest użyta wiązka laserowa, która rozprowadza sporą ilość energii na małej przestrzeni. W czasie, gdy promień laserowy dotyka powierzchni na której jest materiał, spora ilość energii przenosi się na nią. To pozwala na wykonywanie dokładnych nacięć. Dzięki temu, cięcie za pomocą lasera bez wątpienia wyróżnia się wśród pozostałych metod obróbki materiałów.  Należy jednak pamiętać, że każdy laser do cięć blachy się od siebie różni. Jakość jaką ma wiązka laserowa z pewnością będzie się od siebie różnić. Należy również wspomnieć o rodzajach cięcia blachy:

  • Odparowanie
  • Wypalanie
  • Topnienie i wydmuchiwanie
  • Tworzenie pęknięć

Podczas cięcia blach za pomocą lasera przez odparowanie materiał, który obrabiamy podlega odparowaniu w obojętnym chemicznie gazie. Niemniej jednak w sytuacji metody która nazywa się wypalanie, na początku stapia się materiał. Następnym krokiem jest wydmuchanie części materiału, która się stopiła poprzez gaz.Cięcie laserem blach i metali jest realizowane na jeden z poniższych sposobów:

Cięcie reaktywne

Używa się tutaj strumienia tlenu lub mieszanki chemicznej która zawiera tlen a także argon. Dzięki powstającemu w trakcie procesu ciepła, cięcie za pomocą lasera przez wypalanie jest o wiele bardziej wydajne aniżeli inne sposoby obróbki.

Cięcie z użyciem pęknięć

Taka metoda jest oparta o wytwarzanie pęknięć. W jaki sposób to się odbywa? Mają tu zastosowanie wiązki laserowe, doprowadzające dany kawałek metalu do ogromnej temperatury. Taką metodę poleca się do materiałów o grubości minimum 1 milimetr.

Cięcie w stanie ciekłym

Ta metoda jest zwykle stosowana wśród metali z wysokich stopów. 

Które blachy można poddać obróbce?

W rzeczywistości to obrobić możemy wszelkie typy blach. Ponadto  warto także napomknąć , że wiele firm w miastach takich jak przykładowo Warszawa czy Wrocław oferuje usługę cięcia blach za pomocą lasera. Warto tylko mieć w pamięci to że duże znaczenie ma to jaką blacha ma grubość, które będą poddane obróbce. Jeżeli chodzi o blachy aluminiowe to jest minimum 3 mm. Z kolei w przypadku blach nierdzewnych – cięcie laserowe sprawdzi się w elementach o grubości 6 mm. 

Zalety cięcia blach za pomocą lasera – sprawdź je

W przeciwieństwie do innych metod obróbki, cięcie blach za pomocą lasera wykazuje dużo zalet.

Do najbardziej ważnych zalet takiej metody należą:

  • wydajność procesów – dzięki temu, że użyjemy jednolitej wiązki lasera, blacha podlega bardzo szybkiej obróbce. W krótkim czasie będziemy w stanie uzyskać także skomplikowane wzory, natomiast element jest od razu gotowy do użycia, bez konieczności dodatkowego obrabiania.
  • idealna powtarzalność – procesy laserowego cięcia blach ustawiane są automatycznie, dzięki czemu osiągamy dużą powtarzalność. Nawet precyzyjne, ciężkie do osiągnięcia efekty możemy w 100 procentach {odtworzyć na kolejnym materiale.
  • redukcja kosztów – dzięki pełnej automatyzacji i powtarzalności procesów, można ciąć koszty które związane są z utratą materiału. Laser wytwarza cienką wiązkę, zapewniającą dokładne cięcie, co nie uszkadza przy tym części materiału, która została.
Przemysł