Co dalej z Nowym Ładem? – rozwiewamy wszystkie wątpliwości

Co dalej z Nowym Ładem? – rozwiewamy wszystkie wątpliwości

O modyfikacjach w prawie przez wejście od stycznia Nowego Ładu słyszy się od dawna. Niestety dopiero kiedy wszystko wystartowało okazało się jak wiele nieścisłości jest z nim związanych. Początkowo wizja była całkiem pozytywna i dużo pracowników było zadowolonych z wejścia takich przepisów. Na początku roku, gdy pojawiły się pierwsze wypłaty wyszło jednak, że większość pracowników nie tylko nie nie ma większych wypłat, ale niestety dużo traci. Księgowa Kraków oraz w pozostałych miastach ma problemy, żeby dobrze wyjaśnić klientom co się zmienia i jakie dokumenty muszą złożyć. Sprawdźmy kto straci na Polskim Ładzie i co planuje w związku z tym nasz Rząd.

Ulga dla klasy średniej

Ta ulga wzbudziła ogrom emocji. Jeśli patrzeć na założenia Polskiego Ładu osoby, które zarabiają rocznie między 68 412 zł a 133 692 zł brutto nie powinny stracić na wprowadzeniu nowych przepisów. Problem pojawił się jednak jak zaczęto wgłębiać się w przepisy i sprawdzać co będzie, jeśli w danym roku pracownik będzie na dłuższym zwolnieniu lekarskim, zmieni pracę na gorzej lub lepiej płatną, albo zdecyduje o pójściu na emeryturę i jego roczny zarobek brutto nie będzie mieścił się w tym zakresie. Wychodzi na to, że w takim przypadku osoba taka musi oddać znaczną ilość zarobionych środków do Skarbówki przy następnym rozliczeniu PIT. To sprawia, że pracownicy, których zarobki wliczają się w widełki klasy średniej nie mają pojęcia, czy powinni składać oświadczenie, żeby im tej ulgi nie uwzględniać, czy nie. Na jednej ze styczniowych konferencji premier Mateusz Morawiecki powiedział, że pracownik, który otrzymuje wynagrodzenie w kwocie do 11141 zł brutto miesięcznie i straci na Polskim Ładzie, otrzyma rekompensatę. Skarbówka jednak twierdzi, że nie ma systemowej możliwości uruchomienia tego i Polacy w dalszym ciągu nie mają pojęcia co robić. Pamiętajcie, że zawsze możecie zwrócić się o pomoc do biura księgowego w Krakowie. Księgowe z pewnością postarają się Wam jak najlepiej poradzić i wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Co z przedsiębiorcami w Polskim Ładzie?

Jeszcze przed wprowadzeniem Nowego Ładu można było zauważyć, że osoby, które prowadzą spółki oraz jednoosobowe działalności gospodarcze mają gorsze warunki przy rozliczaniu się. Teraz przepisy, które wchodzą w ramach Polskiego Ładu, jeszcze bardziej uprzykrzają życie przedsiębiorcom, którzy utracą możliwość sprzedaży samochodu, któremu skończył się leasing przed upływem 6 lat. W innym przypadku niezbędne będzie rozliczenie tego w PIT. Do tej pory było to tylko pół roku. Kolejną ważną i bardzo negatywną dla przedsiębiorców modyfikacją jest to, że jak można się domyślić Nowy Ład nie uwzględnia przedsiębiorców w uldze dla klasy średniej. Znowu udowadnia to, że są oni na niekorzystnej pozycji.

Najbardziej nieprzemyślana reforma podatkowa w Polsce

Eksperci w prawie podatkowym zgadzają się co do tego, że tak wielka modyfikacja w podatkach powinna być zdecydowanie bardziej i mądrzej zorganizowana niż wprowadzony na początku tego roku Polski Ład. W minionym roku usłyszeć można było, że dzięki temu większość pracowników zyska, mało kto będzie w gorszej pozycji niż jest, rzeczywistość jednak okazała o wiele gorsza. Nawet jeśli Ci najmniej zarabiający zyskują kilkadziesiąt złotych w przeciągu miesiąca to zjada to galopująca inflacja. Poza tym tracą nie tylko osoby zarabiające wysoko ponad średnią krajową, ale również rodzice samotnie wychowujący dzieci. Jest to dla nich niesamowicie duży cios, o czym nikt nie wspomniał przy pierwszych rysach Polskiego Ładu. Nie jest też niczym nowym, że w dużo gorszej sytuacji są jak zawsze przedsiębiorcy. Jeżeli macie problem z obliczeniem czy rozliczać się ryczałtem, czy podatkiem liniowym, lub nie wiecie z czym wiążą się nowe przepisy to zawsze możecie wybrać się go księgowej w Krakowie. Biura rachunkowe na bieżąco zapoznają się z Polskim Ładem i analizują najkorzystniejsze opcje dla zainteresowanych.

Biznes