Niewątpliwie kolizja na parkingu to jedna z bardziej stresujących dla posiadacza samochodu sytuacji. Jak zachować się, podczas, gdy bezmyślnie najedziemy na inny pojazd i doprowadzimy do jego uszkodzenia? Czy do takiej stłuczki trzeba wezwać policję? Jak przebiega usuwanie wgniotek w Krakowie w wyniku kolizji?
Stłuczka na parkingu – co można robić?
Nie da się ukryć, że stłuczka na parkingu to jedna z najczęstszych zdarzeń drogowych. Mimo tego że szkody które powstały w jej wyniku najczęściej nie są duże, ich zlikwidowanie będzie dużo kosztować kierowcę. Do zdarzeń na parkingach często dochodzi w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa, nieostrożnego włączania się do ruchu czy próby wjechania w za bardzo wąskie miejsce parkingowe. Jak więć unikniemy stłuczki? Zacznijmy od tego, że trzeba stosować się do pionowych i poziomych znaków drogowych, wskazujących kierunek jazdy oraz informują o pierwszeństwie przejazdu. W przypadku, gdy na parkingu nie ma takich oznaczeń, należy kierować się regułą „prawej ręki”. Zgodnie z nią pojazd znajdujący się po prawej stronie kierującego ma pierwszeństwo przejazdu. Czy wiesz, żę do stłuczki na parkingu bardzo często dochodzi podczas manewru cofania. Kierowca, wyjeżdżając z miejsca parkingowego, ma ograniczone pole widzenia i może nie zaobserwować samochodu, który się zbliża. W tej sytuacji łatwo o wypadek. Kto jest tu winny? Winowajcą kolizji jest auto włączający się do ruchu. Pamiętaj, że zachowanie szczególnej ostrożności nie zawsze wystarczy. Przez to warto poprosić pasażera o pomoc.
W jaki sposób się zachować po kolizji?
Jeśli jednak na parkingu uszkodziłeś sąsiedni samochód, poczekaj na właściciela pojazdu lub ewentualnie zostaw mu kontakt. Ucieczka z miejsca kolizji nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ mogą Ci grozić poważne konsekwencje – zarówno karne i ubezpieczeniowe. Przepisy w jednoznaczny sposób wskazują, że uczestnicy stłuczki nie mogą oddalać się z miejsca wypadku.