Czym jest honowanie?

Czym jest honowanie?

Honowanie jest jedną z metod , której zadaniem jest wygładzenie konkretnej powierzchni. Stosuje się je w końcowej obróbce przedmiotów potrzebujących sporej szczegółowości. W ten sposób obrabia się najczęściej otwory o okrągłym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne produktów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować daje się też powierzchnie płaskie oraz niektóre uzębienia.

Atutem wygładzania jest wysoka precyzyjność wymiarowa oraz nieduża chropowatość . Wygładzać można zarówno bardzo małe, jak i sporych rozmiarów elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a największa sięga około 1m . Przedmiot może mieć długość od jednego centymetra do około 20 m . Należy pamiętać, że końcowy efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

• materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,

• kąta nachylenia przycinanych śladów,

• rodzaju cieczy służącej do smarowania oraz chłodzenia,

• nacisku na ścieraną powierzchnię.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowicy, na której obwodzie znajdują się pilniki ścierne. Praca odbywa się poprzez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród atutów honowania znajdują się przede wszystkim: wysoką precyzję umożliwiającą dobre dopasowanie elementów, co znacznie zmniejsza ich zużywanie się, ale też wyższą żywotność detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na tworzywo.

Przemysł