Honowanie to metoda, mającą na celu wygładzenie konkretnej powierzchni. Stosuje się je w końcowej obróbce przedmiotów potrzebujących wysokiej szczegółowości. W ten sposób wykańcza się najczęściej otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych stożkowych. Honować daje się też powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień.
Atutem gładzenia jest wysoka precyzyjność wymiarowa jak również niska klasa chropowatości. Wygładzać można zarówno bardzo małe, jak i duże elementy.
Najmniejsza akceptowalna średnica to kilka milimetrów, a maksymalna wynosi około jednego metra. Przedmiot może mieć długość od jednego centymetra do blisko dwudziestu metrów. Należy mieć na uwadze, iż końcowy efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:
- materiału pilników ściernych,
- kąta nachylenia przycinanych śladów,
- rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,
- nacisku na ścieraną powierzchnię.
Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowica, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się przez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.
Wśród zalet honowania wylicza się głównie: wysoką dokładność umożliwiającą dokładne spasowywanie się elementów, co znacznie ogranicza ich niszczenie się, ale też wyższą trwałość detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na materiał.
Jakie błędy usuwa honowanie?
Nie da się ukryć, że mówimy tutaj o technologii niezwykle korzystnej dla każdego przedsiębiorstwa wyrażającego potrzebę precyzyjności w trakcie obrabiania poszczególnych elementów. W największej mierze mowa tutaj o różnego rodzaju niedoskonałościach takich jak nadmiar tworzywa – honowanie zapewnia sprawne usuwanie tego typu naleciałości. Oferuje przy tym tworzenie części bardzo do siebie zbliżonych, nawet kiedy mowa o setkach czy tysiącach elementów. Odchyłek błędów jest tutaj minimalny, podobnie zresztą jak tolerancja na wszelkie odchylenia od normy kształtów – z tego powodu możemy mówić o usuwaniu wszystkich konstrukcyjnych niedoskonałości, jakie pojawią się na taśmie produkcyjnej.
Jeśli szukasz fachowców zajmujących się honowaniem, zobacz przedsiębiorstwo https://maszzap.com.pl/honowanie/.
W jakich sektorach gospodarki sprawdza się honowanie?
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że honowanie może pochwalić się nad wyraz długą listą zalet. Wśród nich warto wymienić w pierwszej kolejności wspomnianą już wcześniej sprawność użytkowania oraz precyzyjność – czynniki te wpływają także na wielką popularność tej technologii, która w znaczny sposób wyprzedza wszystkie inne tego rodzaju metody obrabiania elementów wykonanych z różnych tworzyw. Dlatego cieszy się ogromnym szacunkiem na liniach produkcyjnych na terenie całego kraju – honowanie znalazło zastosowanie chociażby w hydraulice, górnictwie czy branżach, opierających się na wydobyciu energii. Lotnictwo również jest branżą nieustannie korzystającą z technologii honowania.
Niezależnie od tego, jaką branżę bierzemy pod uwagę, honowanie zapewnia wydłużoną żywotność oraz efektywność funkcjonowania wszelkiego rodzaju sprzętów (mowa między innymi o tych wchodzących w skład wyposażenia platform wiertniczych), gwarantuje również możliwość pracy przy większych ciśnieniach. Jeśli chodzi z kolei o lotnictwo, honowanie umożliwia produkowanie pełnych szczegółów, precyzyjnie wykonanych elementów na przykład kadłuba samolotu lub jego silnika.
Jak wygląda maszyna do honowania?
Honownica nie różni się znacznie pod względem wyglądu od innych sprzętów, które służą do szeroko pojętej obróbki. Cechuje się stosunkowo niewielkimi gabarytami – choć zależy to rzecz jasna od danej taśmy produkcyjnej. Posiadają ekran dotykowy oraz przejrzyste menu; dzięki tym kwestiom posługiwanie się tym urządzeniem jest nad wyraz sprawne i wystarczy niezbyt długie szkolenie, aby już niebawem praktycznie profesjonalnie użytkować ów sprzęt na co dzień. Z tego względu jest to rozwiązanie tak bardzo popularne w wielu przedsiębiorstwach, zarówno tych nowych i dopiero się rozwijających, jak i tych z ugruntowaną pozycją na rynku ogólnopolskim lub ogólnoświatowym.