Gwarancja na samochód używany – jak to możliwe?

Gwarancja na samochód używany – jak to możliwe?

Obecnie rynek jest przesycony ilością samochodów na sprzedaż. Możemy nabyć nowe auto, poleasingowe za atrakcyjniejszą cenę, ale też starsze auto po taniości. Samochody sprzedają zarówno zawodowi agenci, komisy, a także prywatne osoby. W konsekwencji firmy, które próbują sprzedać samochód muszą się niezwykle postarać aby przyciągnąć do siebie potencjalnych kupców.

Sprawdzonym miejscem, specjalizującym się w temacie samochodów używanych z gwarancją jest z pewnością prestige-ubezpieczenia.pl.

Jaka jest różnica między gwarancją na auto nowe a używane

Oczywistym jest, że kupując samochód prosto od producenta otrzymamy na niego gwarancję. Aby była obowiązująca konieczne jest spełnienie kilku warunków, na przykład użytkowanie pojazdu zgodnie z przeznaczeniem czy serwisowanie go. Jak jednak wygląda gwarancja na samochód używany?

Jest to w rzeczywistości ubezpieczenie od wystąpienia usterki kupione przez komis samochodowy. Sprawia to, że oglądając takie auto, czujemy się śmielej i przypuszczalnie bardziej zastanowimy się nad kupnem takiego samochodu. Warto jednak dokładnie przeczytać taką polisę i przeanalizować czy nie ma tam jedynie losowych usterek, które w rzeczywistości nie występują w takich pojazdach.

Nierzadko taka gwarancja trwa do 3 lat, aczkolwiek pojawiają się towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantujące dłuższą gwarancję. Co ważne taka ochrona nierzadko jest oferowana tylko dla pojazdów nie starszych niż 10-15 lat i z określonym maksymalnym przebiegiem.

Na czym polega przedłużona gwarancja na używany pojazd

Na rynku znajdziemy też opcje wydłużenia gwarancji na samochód używany. Tego typu ochronę możemy wykupić kiedy naszemu pojazdowi nie skończyła się gwarancja u producenta i chcemy ją przedłużyć. W sytuacji tego rodzaju ochrony samochód musi spełnić niemało kryteriów – maksymalny (wyznaczony przez firmę przedłużającą gwarancję) przebieg, wiek a także obowiązkowo spełnianie warunków gwarancji, którą udzielił producent. Ta metoda jest super w przypadku kiedy zostajemy posiadaczami stosunkowo nowego samochodu. Zazwyczaj za auto wyjeżdżające z salonu zyskujemy 2 lub 3 letnią gwarancję i pozbywając się go możemy przedłużyć zabezpieczenie o drugie tyle.

Na co zwrócić uwagę przy gwarancji na samochód używany?

Na wstępie dokładnie przeczytaj warunki takiej gwarancji. Niejednokrotnie możemy tam spostrzec zapisy o określonych wadach, które są, a które nie są naprawiane. Opłaca się zwrócić uwagę na ten wpis, bowiem może okazać się, że najpopularniejsze awarie nie są tam zapisane i finalnie zakupimy pojazd z gwarancją, a kiedy wykryjemy usterkę i tak nie zostanie ona uznana.

Opcja ta jest bardzo opłacalna do czasu aż komisy samochodowe nie będą tego nadużywać. Idea przestaje być atrakcyjna jeśli chcemy kupić droższy pojazd tylko mają na względzie gwarancję, a faktycznie obejmie ona całkowicie abstrakcyjne usterki i awarie.

Wnioski – czy inwestycja w zakup samochodu z drugiej ręki z gwarancją jest rozsądną opcją?

Reasumując – możemy poczynić kupno stosunkowo nowego pojazdu od dealera, który jest jeszcze na gwarancji od producenta, zakup auta względnie nowego, w którym została przedłużona gwarancja fabryczna, a także zakup auta używanego, które ma wykupione specjalną polisę ubezpieczeniową na wypadek popsucia. Warto przeanalizować czy ta oferta opłaca się w przypadku wybranego przez nas samochodu, ponieważ do czasu aż nie będzie tylko nadużywana, może być interesującą alternatywą dla kupna nowego auta. 

Motoryzacja