Ile spala mój samochód?

Ile spala mój samochód?

Nabywając samochód dla większości osób istotne jest jak duże jest spalanie. Jest to niesamowicie istotny czynnik, gdyż paliwo do najtańszych nie należy i można na stacji paliw zostawić naprawdę dużo pieniędzy. Od czego więc zależy wielkość spalania auta i czy można zrobić coś, aby je jak najbardziej zminimalizować?

Jak obliczyć spalanie samochodu?

Ile spalają samochody? Najłatwiejszym sposobem jest zczytanie tego komunikatu z cyfrowego czytnika, który znajduje się w prawie każdym współczesnym aucie. Warto mimo wszystko wiedzieć, że dane te są przybliżone i nie koniecznie wyświetlana liczba będzie poprawna. Miarodajną, ale wymagającą czasu techniką, będzie zmierzenie tego samemu. W takiej sytuacji początkowo należy napełnić pełen bak paliwa i zapisać jaki był przebieg, a później wyjeździć całe paliwo i ponownie napełnić bak. Mając świadomość ile km udało nam się przejechać z pełnym bankiem oraz widząc ile paliwa udało się wlać do pełna, możemy w szybki sposób wyliczyć spalanie. W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę ilość paliwa, które wykorzystaliśmy i podzielić to przez ilość przejechanych kilometrów od tankowania do tankowania a na koniec pomnożyć przez 100. W ten sposób dostaniemy średnie spalanie naszego auta na przejechanym przebiegu. Bez dwóch zdań trzeba wiedzieć, że zupełnie inna wartość wyjdzie nam jeżeli całą trasę pokonaliśmy drogami szybkiego ruchu, a inne spalanie będzie jeśli jeździliśmy w zakorkowanym mieście.

Co wpływa na wysokie spalanie samochodu?

Duże spalanie auta najczęściej powoduje kilka przeróżnych czynników. Bardzo często są to usterki techniczne samochodu. Dla przykładu źle działający termostat sprawia, że silnik się dłużej rozgrzewa, a w konsekwencji zwiększa spalanie samochodu i zużycie paliwa może wzrosnąć aż o 30%. Kolejnym elementem, którego brak sprawności zwiększa spalanie, są wtryski paliwa. Jeśli nie są one sprawne to silnik pracuje nierówno, co za tym idzie paliwo nie jest dobrze dawkowane i może znacząco zwiększyć się jego spalanie. Część, która nie jest bardzo oczywista i duża ilość osób nie jest tego świadoma, a która ma wpływ na ilość spalanego paliwa w samochodzie, to opony. Zbyt niskie ciśnienie w nich wpływa na wzrost zużycia paliwa. Powinno się więc dbać o taki drobiazg. Dosyć oczywistą sprawą, a mimo wszystko nie wszyscy o tym wiedzą, jest coroczne zmienianie oleju, filtrów oraz dbanie o świece zapłonowe. 

Oprócz usterek samochodu, na to jak duże jest spalanie wpływ ma nasz styl jazdy. Samochód spala zdecydowanie więcej paliwa podczas gwałtownego przyspieszania i hamowania, oraz kiedy stoimy w korku.

Jak wpłynąć na spalanie samochodu?

Na samym początku powinno się nie zapominać o zmianie biegów we właściwym momencie. Nie powinno się szybko startować i jechać na pierwszym biegu aż do osiągnięcia 30 km/h. O wiele lepiej pod względem oszczędności jest zmieniać biegi jak najszybciej się da. Po drugie – jednakowa prędkość. Gwałtowne gazowanie oraz hamowanie nie jest korzystne kiedy chodzi o spalanie pojazdu. Następnym istotnym czynnikiem jest waga osób i przedmiotów w aucie. O wiele mniejsze spalanie jest, jeśli jedzie nim tylko jedna osoba. Należy więc nie trzymać w bagażniku rzeczy, których nie potrzebujemy. Jeśli zależy nam na najlepszym spalaniu to warto zrezygnować z podgrzewanych foteli i mocno ustawionej klimy, dlatego że wykorzystują one prąd, a to oczywiście wpływa na ilość spalanego paliwa.

Bez kategorii