Jak powstaje samochód? Ile osób go projektuje?

Jak powstaje samochód? Ile osób go projektuje?

Nowych pojazdów nie projektują jedynie graficy komputerowi. To praca designerów, rzeźbiarzy, inżynierów oraz księgowych. Przebieg tworzenia nowych pojazdów jest ekscytujący.

Wszystko zaczyna się mimo wszystko niezmiennie od białej kartki i ołówka. Ewentualnie tabletu, gdyż żyjemy w XXI wieku. Zaletą rysowania na tablecie jest fakt, że bardzo szybko można opracować realistycznie wyglądający obrazek, który bardzo dobrze oddaje proporcje oraz bryłę auta. Jednocześnie „od ręki” jesteśmy w stanie go podsunąć koledze z działu, który spojrzy na to wszystko świeżym okiem a także ewentualnie dołoży swoje uwagi czy też sugestie.

Faktem jest, że zasadniczy, roboczy projekt szkicowany jest przez projektanta. Po wielu dyskusjach i zmianach zostaje stworzony finalny projekt. Teraz do działania zabiera się rzeźbiarz.

Rozwój technologiczny w sektorze jest ogromny, co przekłada się również na proces tworzenia aut. Chociaż projektanci mogą korzystać z rzeczywistości wirtualnej, model wykonany za pomocą syntetycznej gliny jest nadal kluczową częścią etapu projektowania. Wówczas pierwszy raz można ujrzeć oraz poczuć prawdziwe wymiary pojazdu, jego linie oraz kształty. Można go dotknąć a także zrecenzować. Podczas wykonywania modelu z gliny designerzy również nanoszą poprawki, gdyż zauważają niuanse, których nie pokazują grafiki. Po zamknięciu etapu projektowania gliniany samochód staje się praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwego samochodu. Jest w całości pokryty lakierem i posiada wszelkie charakterystyczne detale np. przednią kratkę, reflektory czy lusterka zewnętrzne. Ma nawet szyby w oknach. 

Gdzie można przygotować się do projektowania pojazdów?  

Auta rysują w szkolnych zeszytach chłopcy w całej Polsce. Z wielu tych chłopców wyrastają później światowej sławy motoryzacyjni projektanci. Ich auta jeżdżą aktualnie po naszych drogach ze znaczkami BMW, Audi bądź Alfy Romeo. Projektowanie pojazdów to w oczach wielu ludzi praca marzeń. Projektowanie sportowych samochodów, różnego rodzaju eventy ze znanymi designerami oraz litry szampana oraz poklepywanie się wzajemnie po plecach. Projektowanie pojazdów to niestety nie tylko świetność i chwała a przede wszystkim rodzaj pracy podobny do medyka, co najmniej w kilku aspektach – wymaga ciągłego samodoskonalenia się, poszukiwania nowych trendów i apetytu kolejnych wyzwań.

Klasyczny kierunek na uczelniach wyższych projektowanie pojazdów w naszym kraju nie istnieje. Nie oznacza to, że od razu należy porzucić marzenia. Trzeba jednak na tą sytuację spojrzeć w szerszym stopniu. Niestety na większości uczelni zagranicznych nauka wymaga znajomości języka z danego kraju. Na polskich szkołach wyższych znajduje się sporo pokrewnych kierunków, które są w stanie dobrze przygotować do wyjazdu i studiowania za granicą. Są to między innymi: wzornictwo przemysłowe a także architektura. Należy pamiętać, że samochód to także produkt, tak samo jak lodówka, lub zegarek. 

Najbardziej prestiżową szkołą wyższą edukującą na kierunku projektowanie pojazdów stało się niemieckie Hochschile Pforzheim. Jest to jedna z najbardziej cenionych szkół wyższych na całym globie z obszaru projektowania samochodu, zajęcia są prowadzone z wykwalifikowanymi projektantami samochodów, z kolei w następnych przynajmniej projekt jest współrealizowany wraz z producentem motoryzacyjnym.

Następną uczelnią kształcącą w kierunku projektowania pojazdów jest Coventry University mieszczące się w Wielkiej Brytanii. Początek kształcenia w tej szkole wyższej to lekcje fundamentów szkicowania w perspektywie, lekcje photoshopa, fundamenty programu 3D Alias oraz poruszanie podstaw właściwości technicznych pojazdów. 

Jedna z bardziej znanych włoskich uczelni trudniąca się projektowaniem w różnych jego ujęciach to IED Instituto Europeo di Design. Na uczelni temat projektowania pojazdów jest poszerzony o inne zagadnienia m. in. projektowanie jednośladów lub jachtów. Dużym plusem tej uczelni jest lokalizacja, Turyn to kolebka włoskiej motoryzacji.

W Europie posiadamy wobec tego wystarczająco duży wybór uczelni w dziedzinie projektowania pojazdów. 

W znacznej części przypadków uczelnie są bardzo pomocne to też prowadzą studentów po kolei przez cały proces. Jeżeli projektowanie pojazdów stało się waszym marzeniem, to przetrwacie również cały proces rekrutacyjny. Ktokolwiek kto zdecyduje się na taką przyszłość przejdzie własną drogę. Niemniej jednak widok waszego finalnego modelu wynagrodzi stres i znój. Projektowanie pojazdów to zakres pełny emocji, od świadomości spełnienia do gorzkiej porażki.

Motoryzacja