W cyfrowym świecie nasze dane są non-stop narażone na różnego typu ataki i niebezpieczeństwa. Internet daje firmom wiele korzyści, jednak potrafi być też niebezpieczny(a). Przejęte dane mogą być użyte do niecnych celów.
Wobec tego tak istotna jest odpowiednia profilaktyka. Szyfrowanie haseł i udostępnianych treści oraz tworzenie kopii zapasowych to jedne z podstawowych działań związanych z bezpieczeństwem danych organizacji.
Zwłaszcza ważne dla przechowywania danych są rozwiązania kryjące się pod nazwą: pamięć masowa. Kopie zapasowe i opcja długotrwałego przetrzymywania informacji stanowią punkt odniesienia w sytuacji potencjalnych wycieków.
Dlaczego pamięć masowa jest tak istotna?
Pamięć masowa jest jednym z najważniejszych części infrastruktury informatycznej w przedsiębiorstwach. Pozwala trwale magazynować duże ilości danych przez długi czas.
Akces do danych zapisanych na urządzeniach pamięci masowej jest o wiele dłuższy. Pozwala to na odtwarzanie informacji nawet po długim czasie. Jest to także zaleta w przypadku wyłączeń prądu czy ataków hakerskich. Pozwala cofnąć się do konkretnego momentu, bez potrzeby mozolnego odtwarzania utraconych danych.
Pamięć masowa ma zazwyczaj postać zewnętrznego nośnika danych. Może to być dysk twardy, taśma magnetyczna, a nawet płyta CD. Zgromadzone dane ponadto się szyfruje dla zwiększenia bezpieczeństwa. Wgląd do nich jest osiągalny nawet bez połączenia z internetem – pamięć masowa działa w trybie offline.
Niezawodne i łatwe w obsłudze? Jak działają nośniki pamięci masowej?
Pamieć masowa to sprawdzone rozwiązanie. Jednak by była ona stuprocentowo efektywna trzeba ją należycie przygotować. Każdy element tworzący infrastrukturę i jego wpływ na bezpieczeństwo danych powinien być przeanalizowany. Pamięć masowa wymaga, by wszystkie części składowe były zdublowane. Zamysł jest taki, by awaria jednego elementu nie wpływała na funkcjonowanie pozostałych.
Korzystając z pamięci masowej warto używać oprogramowania kodującego oraz zabezpieczającego. Nawet, jeśli dane zostaną wykradzione dzięki szyfrowaniu będą niemożliwe do złamania.
Rynek pamięci masowej ciągle się rozwija. Wprowadzane są nowe rozwiązania. Następuje też decentralizacja pamięci masowej. Oznacza to, że gromadzone dane są rozproszone w killu dyskach, w różnych miejscach. Dzięki temu, ich zdobycie staje się jeszcze bardziej skomplikowane.
Kto pomoże nam zabezpieczyć dane firmowe?
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku stale przybywa firm, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.
Warto poszukać specjalistów, którzy mogą pomóc zabezpieczyć dane w naszych firmach. Pamięć masowa to tylko jeden z elementów, którymi zajmują się firmy zajmujące się bezpieczeństwemIT.
Bezpieczne gromadzenie danych to nie tylko sprawa żywotna dla firm. Jest to również ważna część komunikacji z klientami, którzy przekazując swoje dane okazują nam zaufanie. Nie powinno się go zawieść.