Jakie opony dobrać – wielosezonowe czy sezonowe?

Jakie opony dobrać – wielosezonowe czy sezonowe?

Każdy posiadacz pojazdu wie jak ważny dla bezpieczeństwa podróży jest dobór dobrych opon. Mimo to, że w Polsce miesiące zimowe niezbyt często bywają zimne i z opadami śniegu, jazda przez cały rok na oponach letnich nie jest rozsądnym rozwiązaniem. W okresie chłodów, kiedy drogi robią się śliskie trzeba rozważyć wymianę opon letnich na zimowe, ewentualnie można zakupić opony wielosezonowe. Jest to niewątpliwie rozwiązanie bardzo wygodne, nie wymagające zmiany ogumienia dwa razy w roku. Spora część kierowców zadaje sobie pytanie czym różnią się tego typu opony od sezonowych, a przede wszystkim, czy są one w stanie zapewnić właściwą przyczepność w czasie ujemnych temperatur i śliskich dróg? Dla kogo opony wielosezonowe będą dobrym rozwiązaniem? Czy kupno jednego kompletu opon całorocznych jest korzystniejszy od tych sezonowych?

Opony całoroczne czy sezonowe – różnice 

Zadaniem opon jest zagwarantowanie dobrej przyczepności, a tym samym bezpieczeństwa na drodze. Aby było to możliwe, muszą być one odpowiednio dopasowane do warunków atmosferycznych. Inaczej skonstruowane są opony dedykowane do jazdy w upale, a inaczej takie, których używa się w zimne, śnieżne dni. Opony całoroczne są inaczej mówiąc kompromisem. Opony wielosezonowe powinny sobie poradzić w każdych warunkach. Na rynku dostępne są trzy rodzaje bieżników wykorzystywanych zarówno w modelach wielosezonowych, jak i letnich: symetryczne, asymetryczne a także kierunkowe. Rzeźby w oponach wielosezonowych posiadają cechy zimowe oraz letnie. Można powiedzieć, że taki bieżnik posiada dwie strony – letnią i zimową. Opony wielosezonowe różnią się od tych sezonowych również mieszanką, jaka została użyta do produkcji gumy. Jest ona dostosowana zarówno do jazdy w ujemnych, jak i wysokich temperaturach. Warto także wspomnieć, że opony wielosezonowe najlepiej się sprawdzą w przypadku samochodów używanych głównie w mieście i na krótkich trasach. Samochody, które każdego roku jeżdżą ponad 15 000 km muszą mieć opony sezonowe.

Opony wielosezonowe – plusy i zalety

Opony całoroczne są mniej problematyczne w użytkowaniu od opon sezonowych. Nie ma potrzeby wymieniać ich dwa razy w roku, a jedynie raz kiedyś zdjąć je, aby zamienić miejscem. Bez wątpienia, nie musimy martwić się przechowywaniem kolejnego kompletu opon. Przy oponach wielosezonowych nie trzeba się martwić, że zastaną nas wcześniejsze przymrozki, co w sytuacji opon letnich może być niebezpieczne. Oczywiście opony wielosezonowe pozwolą również na oszczędności, ale trzeba liczyć się z tym, że posiadają one pewne wady. Na rynku są dostępne modele, które lepiej radzą sobie w warunkach zimowych, inne z kolei w wysokich temperaturach. Z tego powodu niezbędne będzie pójście na kompromis. Opony wielosezonowe w warunkach niskich temperatur mają parametry zbliżone do opon zimowych średniej półki, jednak nieco gorzej sprawdzą się latem na suchej powierzchni od dobrej jakości opon letnich. Można powiedzieć, że opony wielosezonowe są oponami zimowymi.

Kiedy wybrać opony sezonowe a kiedy całoroczne?

Zakup opon jest istotnym wyborem, przed którym wcześniej czy później stanie każdy kierowca. Trzeba dokładnie go przeanalizować, aby podróż samochodem była komfortowa i bezproblemowa. Jeśli posiadamy jakieś wątpliwości, warto udać się do specjalistycznego sklepu i porozmawiać ze specjalistą. Tego rodzaju sklepy można spotkać niemal w każdym dużym mieście takim jak Warszawa, Wrocław, Poznań (opony w Poznaniu) czy Łódź. Zazwyczaj zakłada się, że opony wielosezonowe są dobrym wyborem dla osób, które jeżdżą najczęściej po mieście do 15 tysięcy kilometrów każdego roku. 

Motoryzacja