Jesteś rolnikiem?Sprawdź jakiego ubezpieczenia potrzebujesz

Jesteś rolnikiem?Sprawdź jakiego ubezpieczenia potrzebujesz

Rolnictwo jakiś czas temu wskoczyło na zupełnie inny poziom. Teraz nie kojarzy się z wyczerpującą pracą ręczną. Aktualnie jest to mocno zmechanizowany(a) sektor przemysłu. Za pilnowanie inwentarza odpowiadają systemy elektroniczne.

Rolnicy używają także dronów, a maszyny rolnicze zaskakują swoim zaawansowaniem technicznym. Wszystko to aby zwiększyć ilość produkowanych z natury dóbr. Należy przy tym pamiętać, że nawet niewielkie gospodarstwa rolne to wielki kapitał. Dobrze go zabezpieczyć przed wszelkimi potencjalnymi stratami. Najbardziej skuteczną formą zabezpieczenia dorobku jest ubezpieczenie. Jakie są rodzaje ubezpieczeń rolniczych? Które i kiedy wykupić?

Czym się cechuje ubezpieczenie rolnicze OC?

Każday osoba w momencie wejścia w posiadanie gospodarstwa rolnego zgodnie z prawa(em) staje się rolnikiem. Łączy się z tym między innymi potrzeba posiadania ubezpieczenia OC. Warto być świadomym, że jest to niezbędne nawet kiedy na terenie gospodarstwa nie prowadzi się żadnych upraw czy hodowli zwierząt. Każde gospodarstwo rolne, którego powierzchnia przekracza 1 hektar jest obarczane podatkiem rolnym.

Jest to bazowe ubezpieczenie rolnicze, które swoim zakresem pokrywa szereg spraw. Obejmuje przykładowo szkody wywołane pogodą czy choroby zwierząt. Ubezpieczenie OC dla rolników pozwala zachować spokój w sytuacji ujemnego wpływu zimy na obręb rolniczy, ale także w przypadku zepsucia się lub kradzieży sprzętu rolniczych(ego).

Więc, mimo, że ubezpieczenie to jest wymagane warto dostrzec w nim plusy. Na efektywność działań rolniczych ma wpływ dużo czynników zewnętrznych. Ciężko jest zapanować nad pogodą czy chorobami zwierząt. Poprzez ubezpieczenia rolnicze można przynajmniej ograniczać potencjalne szkody.

Ubezpieczenie budynków rolniczych

Konieczność ubezpieczenia dotyczy także wszystkie budynki znajdujące się na obszarze gospodarstwa rolnego. Mowa tu również o budynkach mieszkalnych. Istotna kwestia – konieczność ta pojawia się w momencie pokrycia budynku dachem. Ubezpieczenie budynków gwarantuje stuprocentowe odszkodowanie szkód poniesionych w wyniku nagłych zdarzeń.

Tego typu ubezpieczenie chroni właściciela terenów rolnych od skutków przypadków takich jak uderzenie pioruna, śnieg czy nawalny deszcz. To szczególnie istotne wobec zmieniającej się pogody. Dziś ekstremalne zjawiska atmosferyczne stają się przykrą normą. W związku z tym tym bardziej dobrze jest przypilnować aby nic nagłego nas nie zszokowało.

Ubezpieczenia maszyn rolniczych – mądry Polak przed szkodą

Jak wspomniano na początku artykułu rolnictwo w ostatnim czasie zostało zdominowane przez mechanizacji(ę). Dziś, szczególnie w większych gospodarstwach istotną rolę pełnią maszyny. Niesamowicie zwiększają moce przerobowe określonych gospodarstw. Ale, jak to pojazdy mechaniczne – czasem potrzebują one naprawy. Ciągniki, kombajny, siewniki i wiele innych urządzeń – wszystko to musi być pielęgnowane by długo służyło.

Oczywiście, warto też rozważyć ubezpieczenie(u) maszyn wspierających funkcjonowanie gospodarstwa.
Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z odpowiedzią potrzebom rolników. Agrocasco to odpowiednik ubezpieczenia cywilnego OC. Celem tej polisy jest ochrona maszyn rolniczych i zabezpieczenie finansowe przed kryzysowymi momentami. Można wskazać choćby na pożarach(y), huraganach(y) czy powodziach(ie). Ubezpieczenia rolnicze chronią też przed uszkodzeniami różnego rodzaju czy też kradzieżami i stratami inwentarza.

Niewątpliwie ubezpieczenie rolnicze powinno pozostać obowiązkiem dla właścicieli takich terenów.

Zbyt wiele wszelakich zjawisk wpływa na gospodarstwa domowe by zmarginalizować ten temat. Kwestią otwartą pozostaje szerokość pakietu i wysokość składek ubezpieczeniowych. Przed podpisaniem umowy należy przeanalizować cały swój inwentarz i skonsultować stan posiadania z przedstawicielem ubezpieczeniowym. Pozwoli to zoptymalizować ofertę i skroić ją specjalnie pod potrzeby konkretnej osoby.

Biznes