Kiedy należy robić ostrzenie narzędzi?

Kiedy należy robić ostrzenie narzędzi?

Nic nie jest niezniszczalne. Nawet wydawałoby się tak trwałe przedmioty jak narzędzia. Jeżli często są one używane oczywiste jest, że z czasem zaczną niszczeć. Żeby zatrzymać ten proces trzeba o nie dobrze zadbać i od czasu do czasu naostrzyć. Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć jak to odpowiednio wykonać, żeby nie zaszkodzić jeszcze bardziej. Dlatego tak ważne jest systematyczne ostrzenie narzędzi. Jednak, żeby zrobić to dobrze niezbędne są pewne umiejętności oraz precyzja. Niebagatelne znaczenie ma również dobry sprzęt za pomocą którego odbywa się ostrzenie. Trzeba wiedzieć kiedy użyć szlifierki, a kiedy prostą ostrzałkę. Praca dobrze zadbanymi narzędziami jest nie tylko łatwiejsza, ale również znacznie przyjemniejsza. Oczywiście nie wszystkie da się ostrzyć samodzielnie w domu. Czasami warto pójść do fachowca, który zrobi to profesjonalnie. Które narzędzia trzeba ostrzyć u specjalisty? Kiedy można ostrzyć samodzielnie w domu?

Osełka jako niezbędny sprzęt do renowacji narzędzi 

Niemal w każdym domu znajdują się jakieś narzędzia, które prędzej czy później będą wymagały ostrzenia. Takim najprostszym przydatnym przyrządem jest niewątpliwie osełka. Kiedyś służyła ona do ostrzenia sierpów czy kos i wytwarzana była ze zwykłego piaskowca. Teraz przydaje się do ostrzenia noży kuchennych, nożyczek, sekatorów i wielu innych narzędzi niezbędnych w codziennym życiu. Na rynku znajduje się wiele osełek, nie tylko tych z piaskowca. Oczywiście każda służy do innego narzędzia oraz innego stopnia stępienia. Osełka jest produkowana również w różnych kształtach jak np.:

  • okrągła – służy przede wszystkim do ostrzenia nożyc,
  • trójkatna – przeznaczona do ostrzenia dłut,
  • owalna – jej kształt umożliwia ostrzenie sekatorów,
  • płaskie i prostokątne – mocowane są na blacie roboczym, nie są przeznaczone do trzymania w dłoni.

Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są także ostrzałki, które są wykonane w taki sposób, żeby w trakcie ostrzenia narzędzia nie zranić się dłoni. One również występują w wielu kształtach, tak aby ostrzenie narzędzi o nietypowych formach było wygodne. 

Ostrzenie narzędzi przy pomocy pilników

Następnym przyrządem stworzonym do ostrzenia narzędzi są pilniki. Tak jak i osełka, pilniki produkuje się w różnych kształtach jak np.: płaskie, okrągłe, trójkątne, mieczowe, półokrągłe. Każdy służy do ostrzenia innego rodzaju narzędzia. Pilniki robione są z niezwykle wytrzymałego surowca i najczęściej służą do ostrzenia narzędzi ręcznych oraz urządzeń mechanicznych. Dzięki różnorodnym kształtom są niezwykle przydatne do ostrzenia pił, hebli, siekier, różnego rodzaju świdrów. Takim przykładem jest ostrzenie pił ręcznych, które wykonuje się przy użyciu pilników płaskich i okrągłych. 

Jakie narzędzia można ostrzyć szlifierką?

Zajmując się ostrzeniem narzędzi nie można także zapominać o szlifierce. Jest to w miarę szybki i nie wymagający wiele wysiłku sposób na renowację tępych narzędzi. Jednakże korzystanie ze szlifierki wymaga dużego wyczucia i dokładności. Szczególnie należy uważać w czasie ostrzenia noży. Istnieje ryzyko, że ostrzone narzędzie się rozgrzeje do zbyt wysokiej temperatury. Większa część stali wykorzystanych do wyrobu narzędzi jest nieodpornych na przegrzanie, co może skutkować utratą właściwości. Należy o tym pamiętać przed rozpoczęciem ostrzenia i wcześniej przygotować wodę, aby móc ochłodzić narzędzie. Trzeba także uważać, aby nie przyciskać zbyt mocno noża do tarczy.

Podczas korzystania z tej metody ostrzenia należy użyć pdpowiednich podpórek, które zapobiegną kontaktowi metalu z powierzchnią ścierającą pod różnymi kątami. Na pewno szlifierka jest sprawnym oraz wygodnym sposobem na zaostrzenie zwłaszcza płaskich narzędzi. Jednakże wymaga ona szczególnej precyzji i doświadczenia, nieodpowiednio używana zamiast zregenerować narzędzie może przyczynić się do jego nieodwracalnego zniszczenia.  W wielu miastach takich jak Łódź, Poznań Kraków oraz w wielu innych znajdują się punkty usługowe, gdzie można oddać narzędzia do naostrzenia i zajmie się tym fachowiec. Wtedy możemy być pewni, że nie tylko nie zostaną zniszczone, ale również odpowiednio naostrzone.

Narzędzia używane w gospodarstwie domowym – kiedy ostrzyć?

Nie zawsze w porę można się zorientować, że dane narzędzie potrzebuje ostrzenia. Tylko doświadczone oko fachowca ma szansę ujrzeć pierwsze oznaki. Oczywiście zazwyczaj się tego podejmujemy, kiedy narzędzie jest już stępione i niemożliwe staje się cięcie czy krojenie. Większość narzędzi ogrodowych warto pod koniec sezonu odpowiednio je naostrzyć. Duża ilość narzędzi ogrodowych może być kłopotliwa do samodzielnego ostrzenia, dlatego warto oddać je do specjalisty. Warto podkreślić, że w niektórych sytuacjach praca stępionymi narzędziami może być po prostu niebezpieczna.

Przemysł