Kto powinien zainteresować się kursami SEP?

Kto powinien zainteresować się kursami SEP?

Co to są kursy energetyczne i kto powinien się na nie zapisać?

Na początku warto mieć świadomość, że są kursy SEP na poziomach G1, G i G3. Kursy SEP mają za zadanie przygotować do egzaminów na uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe. Ten egzamin trzeba zdać żeby mieć pracę w energetyce. Żeby zgłosić się na kurs musisz być pełnoletni i posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. Powinieneś się nim zainteresować jeżeli jesteś studentem, który chce poszerzyć swoją wiedzę w kwestii branży energetycznej, elektrycznej i gazowej, ale też jeśli jesteś wieloletnim pracownikiem i musisz zdobyć dodatkowe uprawnienia, lub gdy dotychczasowe już wygasły. Oczywiście w kursie SEP mogą wziąć udział też całkowicie nowe osoby w branży, które nie mają wcale wiedzy ani doświadczenia. Pamiętajcie, że kursy energetyczne należy odnawiać co 5 lat.

Artykuł na podstawie oferty kursy sep z Krakowa.

Co dadzą Ci uprawnienia po kursie SEP?

Kurs SEP przeważnie zawiera zajęcia teoretyczne, na których prowadzący odtwarza prezentację a następnie z egzaminu, który weryfikuje te umiejętności. Sporo firm prowadzących kursy SEP proponuje zrobienie go w każdym miejscu w kraju, dla przykładu w Krakowie, byle uzbierała się grupa przynajmniej 5 osób.

Podczas kursu SEP kursantom zostaną przybliżone podstawy prawne, zasady BHP a także informacje na temat pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej. Zapisując się na kurs energetyczny G1 dostaniesz pozwolenie na nadzorowanie sprzętów, instalacji i sieci energetycznych o napięciu nie większym od 1 kilowolta ale też takich o napięciu znamionowym większym niż 1 kilowolt. W dodatku kończąc kurs SEP i zdając egzamin państwowy otrzymasz możliwość użytkowania oraz dozoru maszyn elektrotermicznych i tych do elektrolizy.

Następna kategoria kursu SEP to jest G2 i posiadając te kompetencje będziesz mógł zajmować się komponowaniem, konserwacją i użytkowaniem maszyn, które wysyłają ciepło powyżej 50 kilowatów, oraz kotłów, turbin wodnych i parowych, urządzeń wentylacyjnych, chłodniczych oraz klimatyzacyjnych o mocy powyżej 50 kilowatów.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj kursu SEP i jest to G3. W trakcie niego nauczysz się o urządzeniach gazowych i zyskasz uprawnienia do obsługi, utrzymania i sprawdzania sprzętów a także instalacji o ciśnieniu do 5 kilopaskali i powyżej, gazogeneratorów, turbin gazowych i maszyn przeznaczonych do wytwarzania paliw gazowych. Dodatkowo będziesz mógł się zajmować utrzymaniem sprzętów, które służą do oczyszczania, mieszania i przetwarzania gazu i paliw gazowych. Istotna jest też możliwość obsługi aparatury stosowanej do kontroli, pomiarów i sterowania siecią, instalacjami a także pojedynczymi urządzeniami.

Okazuje się, że każdy poziom kursu SEP jest różny pod względem obowiązków. Możesz uczęszczać na ten, który będzie potrzebny do Twojej pracy, albo zrobić wszystkie na raz. W Krakowie na pewno jest wiele firm, które przygotują dla Ciebie kurs SEP i egzamin.

Jakich pytań możesz się spodziewać na egzaminie?

Egzamin zazwyczaj jest tego samego dnia co był kurs i jest ustny. Podczas niego egzaminatorzy mogą spytać o to jak działają urządzenia, instalacja oraz sieci. Możesz przygotować się na pytania o zasady oraz warunki wykonywania prac kontrolno–pomiarowych oraz montażowych. Bardzo prawdopodobne że pojawią się pytania o zasady BHP, udzielanie pierwszej pomocy i jak wygląda ochrona przeciwpożarowa. Na koniec może znaleźć się również zapytanie jak postępować w przypadku awarii, pożaru albo innego zagrożenia dla maszyn i ludzi. Wszystkie te zagadnienia zostaną Ci zaprezentowane na kursie SEP w Krakowie i każdym innej miejscowości, więc nic nie powinno Cię zaskoczyć.

Przemysł