O czym pamiętać podczas nauki jazdy?

O czym pamiętać podczas nauki jazdy?

Prawo jazdy to dla wielu osób najważniejszy egzamin w życiu, istotniejszy nawet niż matura. Dzieje się tak szczególnie przez na duże emocje, towarzyszących nam podczas tego momentu, gdyż jest to ogromny stres dla większości kursantów. Mimo, że kurs obejmuje jazdy z instruktorem, kiedy zostajemy sam na sam w pojedźcie z egzaminatorem, wcześniej proste czynności mogą sprawić nam trudności. Jak postępować, żeby wyjść z tej sytuacji zwycięsko?

Dobre wskazówki na egzamin praktyczny.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy składa się z kilku elementów, które są niezmienne. Należą do nich: przygotowanie do jazdy, jazda, po łuku, tzw „górka”, a po odpowiednim ich wykonaniu, egzaminator wyjeżdża z kursantem “na miasto”, aby zobaczyć umiejętność kierowania pojazdem w ruchu drogowym. W trakcie trwania praktycznego egzaminu na prawo jazdy warto pamiętać o paru kluczowych przepisach. Musimy być skupieni – w trakcie każdego etapu egzaminu, naszym obowiązkiem najlepiej jak potrafimy wykonać wyzanczone zadania. Egzaminator będzie zwracał uwagę na najdrobniejsze szczegóły, najbardziej istotne elementy to:


– ustawienie lusterek i fotela

– zapięcie pasów

– łuk trzeba przejechać ciągiem – inaczej egzaminator uzna przejazd za błędny

– samochód po przejechaniu łuku musi całą powierzchnią być w obrębie „koperty”

– podczas jazdy na mieście, przy każdym manewrze należy włączać kierunkowskazy

– nie wolno przekraczać dozwolonej w mieście prędkości
– trzeba zwracać szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów oraz sygnalizację świetlną oraz jej rozmieszczenie

– nie spieszmy się

– wszystko trzeba robić dokładnie i uważnie w taki sposób, aby egzaminator mógł zobaczyć, iż jesteśmy czujni i dbamy o bezpieczeństwo na drodze

– zarówno swoje jak i innych.

W trakcie wszystkich wyżej przedstawionych czynności, trzeba być skupionym i ostrożnym. Trzeba pamiętać, że to nie tylko egzamin praktyczny, który nada nam uprawnienia do prowadzenia pojazdów, lecz także o tym, iż jesteśmy na dordze pośród innych kierowców oraz niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Co w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni swoich umiejętności przed egzaminem?

Jeśli czujemy, że to nie jest to dobry moment na podejście do egzaminu praktycznego lub chcemy jeszcze przez jakiś czas jeździć w obecności nauczyciela, warto pomyśleć o dodatkowych jazdach. Jazdy dodatkowe w Gdańsku to rozwiązanie praktykowane przez większość ośrodków szkolenia kierowców, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Gdańsk, Łódź lub Poznań, z uwagi na wielki teren, w który potencjalnie możemy trafić podczas egzaminu. Dzięki zakupieniu dodatkowych godzin jazdy możemy przede wszystkim doszlifować nasze umiejętności za kierownicą, a dzięki temu zwiększyć indywidualną pewność siebie w trakcie prowadzenia samochodu. Powinniśmy zastanowić się nad takim rozwiązaniem, szczególnie kiedy mamy jakiekolwiek obawy.

Motoryzacja