Rodzaje filtrów w systemach nawadniania

Rodzaje filtrów w systemach nawadniania

Jeżeli chcesz by Twój system nawadniania działał latami, to musisz zwrócić uwagę na filtry, ponieważ są one bardzo ważnymi elementami. Są różne rodzaje w zależności od potrzeb, jednak niezależnie od wybranego modelu będziesz mieć pewność, że będą dbać o jakość wody dostarczanej roślinności. Wysoka jakość wody nie tylko wydłuży żywotność trawnika, ale także całego systemu nawadniającemu. Niezbędna jest kontrola jej zdatności, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia różnego rodzaju nieczystości. Ignorowanie tego zagrożenia może przyczynić się do przymusu wymiany kluczowych elementów w systemie nawadniającym. Filtry służą do ochrony całej instalacji oraz blokują możliwość przedostawania się niekorzystnych cząsteczek. Jeżeli będziesz przestrzegać tych reguł to możesz być pewny, że minimalizuje się ryzyko problemów.

Czy wiesz czym się różnią filtry?

Bardzo ważne jest zorientowanie się jaki rodzaj zanieczyszczeń potencjalnie może występować na obszarze przeznaczonym do zastosowania systemu nawadniającemu. Firma Watermil (zobacz filtry z oferty: https://watermil.pl/filtry/) posiada ogromną wiedzę z zakresu systemów nawadniających i z pewnością pomoże wybrać filtr, który bez problemów będzie wykonywał powierzone mu zadanie zachowując jakości wody na najwyższym poziomie. Typowe zanieczyszczenia będące zmorą dla instalacji to: mechaniczne, biologiczne, a także różnego rodzaju osady mineralne.

Filtry siatkowe – jak działają

Jednym z bardziej standardowych rozwiązań stosowanych w systemach nawodnieniowych są filtry siatkowe. Zbudowany jest z korpusu wyprodukowanego z tworzywa sztucznego lub stali z umieszczonym w środku elementem, który służy do filtracji. Stosuje się je do filtrowania wody zawierającej niedużą ilość zanieczyszczeń. Stosuje się je zazwyczaj w zraszaczach oraz mikrozraszaczach. Głównie są dedykowane do nawadniania pól uprawnych oraz terenów zielonych. Istnieje możliwość oczyszczenia takiego filtra,polega to na umyciu wkładu sitkowego. Tego rodzaju filtr jest również bardzo efektywny. Warto również zwrócić uwagę na nieduże koszty.

Filtry dyskowe – najważniejsze cechy

Często polecane są filtry dyskowe ze względu na doskonałą jakość wykonania. Charakteryzują się bardzo dużą odpornością fizyczną. Tego typu filtra stosuje się do usuwania zanieczyszczeń z podziemi. Doskonale spełniają swoją rolę, chroniąc system nawadniania przed nawracającymi brudami powstającymi w rurach.

Filtr żwirowy – poznaj to rozwiązanie

filtr żwirowy

Trzecim najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest filtr żwirowy. Są montowane w sytuacji, gdy woda jest pobierana z otwartych przestrzeni oraz wód podziemnych, pod warunkiem, że je napowietrzono . Do tych filtrów są dostosowywane wypełnienia mineralne w zależności od obecnych zanieczyszczeń. Filtry piaskowo-żwirowe są zrobione ze stali, filtracja na złożach mineralnych gwarantuje ochronę systemu, oraz chroni rośliny przed negatywnymi skutkami pojawienia się.

Dom