Serwer – poznaj jego skład i budowę

Serwer – poznaj jego skład i budowę

Aktualnie znaczna ilość danych przechowywana jest w wersji cyfrowej na serwerach. Pozwala to na trwalsze gromadzenie zasobów.

Również wszelkie operacje przeprowadzane na witrynach internetowych przechodzą przez komputer główny – serwer. Podzespoły do serwerów muszą do siebie pasować, by ich praca przebiegała płynnie, a dane były bezpieczne.

Warto być świadomym, jakie podzespoły do serwerów klasyfikujemy, a także poznać ich wagę dla zachowania płynności pracy.

Czym jest serwer?

Serwer jest to program komputerowy, urządzenie bądź zespół urządzeń, które wspierają pracę programów, stron WWW w oparciu o połączenie sieciowe.

Jest to całodobowo funkcjonujące rozwiązanie, do którego określeni użytkownicy mogą mieć szybki akces. Podzespoły do serwerów, tworzące całość infrastruktury sieciowej potrzebują odpowiedniej konfiguracji, która zapewni ich działanie zgodne z określonym celem.

Zadania, które spełniają serwery są zróżnicowane. Jest to przede wszystkim przechowywanie danych i łatwy dostęp do nich. Użytkownicy w ramach serwera mogą swobodnie udostępniać dokumenty, a nawet tworzyć je symultanicznie – wszystkie zmiany zapisują się bowiem na dysku serwera.

To na serwerowych bazach danych przechowywane są strony WWW. Dzięki nim możliwa jest także obsługa skrzynki pocztowej. Każdy impuls wysyłany jest na serwer, skąd błyskawicznie przesyłany jest do odbiorcy. Dzięki kilku prostym funkcjom można sprawnie przeszukiwać i segregować nawet duże ilości danych. Serwery to też gry, muzyka czy video w wersji online.

Jakie podzespoły tworzą serwer?

Jest bardzo dużo elementów budujących serwer. Muszą być perfekcyjnie dopasowane, bowiem każdy z nich ma niemały wpływ na funkcjonowanie całości.

Idąc od ogółu do szczegółu, należy wyróżnić następujące podzespoły do serwerów:

  • Płyty główne – jest to mózg wszystkich komputerów. Podpięte do procesorów, pamięci RAM i innych elementów infrastruktury, płyty główne zapewniają prawidłowe działanie serwera.
  • Procesory – odpowiadają za spożycie energii przez serwer. Pozwalają również efektywnie wykonywać powierzone zadania. Moc procesora powinna być dostosowana do rodzaju akcji realizowanych w ramach serwera.
  • Pamięć RAM – do spółki z procesorami, wspomaga pamięć obliczeniową komputera. Im zasobniejsza jest pamięć RAM, tym więcej trudnych akcji może wytrzymywać serwer.
  • Dyski twarde – są to podzespoły do serwerów, na których przechowywane są dane. Cechują się dużą pojemnością, szybkością i bezawaryjnością.
    Karty graficzne – mogą znacząco wpływać na prędkość i jakość obliczeń. Pozwalają także wykorzystywać wirtualne pulpity czy udostępniać pliki i video wysokiej jakości na inne urządzenia.
  • Karty sieciowe – zapewniają połączenie sieciowe, które jest niezbędne, by serwer mógł otrzymywać i przesyłać posiadane pliki. Karty sieciowe pozwalają szerszemu gronu użytkowników korzystać z zasobów serwerów.

Potrzebujesz serwera? Skontaktuj się z fachowcem!

Oczywiście niezbędne jest także zapewnienie odpowiedniego pomieszczenia na serwer. Serwery pracują zazwyczaj na wysokich obrotach, w związku z tym potrzebują właściwej wentylacji i stałego podłączenia do energii elektrycznej.

Spotkanie ze specjalistą pozwoli określić nasze potrzeby i wybrać najlepsze podzespoły do serwerów.

Fachowiec pomoże nam także skonfigurować serwer adekwatnie do naszych potrzeb. W razie problemów będzie można niego liczyć. Można tym sposobem uzyskać również wskazówki, jak konserwować podzespoły do serwerów i całą ich otoczkę.

Nowoczesne technologie