Używany pojazd – co powinieneś wiedzieć o zasadach gwarancji?

Używany pojazd – co powinieneś wiedzieć o zasadach gwarancji?

Kupno używanego auta to zawsze pewne ryzyko. Sprzedawcy zazwyczaj zapewniają, że pojazd jest w bardzo dobrym stanie, a poprzedni właściciel jeździł nim tylko od święta. Praktyka bywa odmienna.

Coraz częstszą praktyką jest oferowanie przez sprzedawców gwarancji. Gwarancja na samochód używany może obejmować swym zakresem rozmaite części auta i stanowić niejako zapewnienie, że kondycja pojazdu są zbieżne z opisem.

Jak funkcjonuje gwarancja na samochód używany? Czy opłaca się z niej korzystać? W jakich sytuacjach jest ona użyteczna?

Dlaczego sprzedawcy aut używanych proponują nam gwarancje?

Wiele komisów handlujących używanymi pojazdami zdaje sobie sprawę, że często historia oferowanych przez nich aut jest ciężka do przeanalizowania. Wiedzą to również kupujący, którzy do zapewnień handlarzy często podchodzą z rezerwą.

By wzmocnić w kliencie chęć zakupu i zaufanie, komisy sprzedają auta w pakiecie z gwarancją. Na rynku istnieje kilka podmiotów świadczących tego rodzaju usługi. Gwarancja na samochód używany może być różna – determinuje ją zakres, warunki i cena.

W zależności od wybranego pakietu otrzymamy różne warunki. Szczegóły zawarte w umowie są też determinowane stanem pojazdu, jego stopniem wyeksploatowania i ewentualną podatnością na awarie.

Zazwyczaj gwarancja na samochód używany obejmuje okres od 3 do 12 miesięcy od zakupu pojazdu. Opiera się ona na bezkosztowej naprawie auta w jednym z wskazanych serwisów mechanicznych.

Podpisując umowę gwarancyjną, w jej ramach powinna znajdować się dokładna lista awarii i części, które mogą być objęte gwarancją. Komponenty objęte bezpłatną naprawą stanowią tylko procent wszystkich elementów, które potencjalnie mogą wymagać reparacji.

Co więcej, gwarancja na samochód używany zawiera też limit finansowy do którego pokrywane są koszty. W przypadku wyższych kosztów naprawy niż wskazuje umowa klient różnicę pokrywa z własnej kieszeni.

Wypożycz samochód z gwarancją i nie przejmuj się formalnościami. Zajrzyj do oferty ava-rent.

Na co zwracać uwagę rozważając zakup auta używanego z gwarancją?

Rzeczywistość związana z gwarancjami na auta używane bywa różna. Można spotkać rzetelne firmy, od których gwarancja na samochód używany w stu procentach spełnia oczekiwania klientów. Można też spotkać podmioty o niezbyt dobrych opiniach.

Wobec tego warto dokładnie wczytać się w umowę gwarancyjną i jej warunki. Bywa, że usterka musi być zgłoszona do instytucji gwarancyjnej w ciągu maksymalnie 48 godzin od jej wystąpienia. Nie zawsze jest to możliwe, a niestety daje to firmom opcje do odstąpienia od wykonania swoich obowiązków.

Skrupulatnie trzeba sprawdzać też zakres gwarancji bazując na stan kupowanego samochodu. Niestety rynek motoryzacyjny daje możliwość manipulowania różnymi parametrami przez sprzedawców. Cierpią na tym głównie osoby nie znające tematu.

Szukając danych na ten temat, można spotkać się z wiadomościami, że firmy często zwlekają się z wywiązaniem się ze swoich części umów.

Zatem, jeśli gwarancja na samochód używany to u renomowanych dostawców. Rzetelne firmy nie splamią się kłamstwem czy przeciąganiem sprawy. Ponadto porozumienia z nimi zawierane są przeważnie klarowne i nie zawierają żadnych haczyków. Nawet jeśli czasem takowe są droższe to wciąż warto.

Motoryzacja