W jakich sytuacjach psuje się kompresor?

W jakich sytuacjach psuje się kompresor?

Co to jest kompresor?

Kompresor jest maszyną za pomocą której uzyskamy gaz pod dużym ciśnieniem. Zazwyczaj zakres ciśnienia kompresorów wynosi 6–10 barów. Oczywiście zależy to od jego rodzaju. W celu dokonania procesu sprężenia powietrza, kompresor musi ja zassać, a następnie podwyższyć jego ciśnienie do odpowiednich parametrów. 

Kompresory występują głównie w przemyśle, ale zobaczymy je także w niewielkich warsztatach, szpitalach, gabinetach stomatologicznych, autach, a czasem też w gospodarstwach domowych.

Warto wiedzieć, że każdy kompresor jest sprężarką, ale nie każda sprężarka jest kompresorem. Wśród sprężarek wyróżniamy też wentylatory a także dmuchawy.

Kiedy wykorzystywany jest kompresor?

Użytkowanie kompresora jest trochę inne w zależności od tego jaki jest to typ urządzenia, jego gabarytów oraz lokalu, do którego został zakupiony. Kompresor tłokowy, który chcemy używać w gospodarstwach domowych będzie mieć zastosowanie przy pompowaniu kół od roweru czy też samochodu, piłek czy materacy. W dodatku kompresory są wykorzystywane do zasilania sprzętów pneumatycznych albo pistoletów do malowania ciśnieniowego, a także do oczyszczania pozostałych maszyn. Tego typu kompresory przeważnie znajdują się także w serwisach samochodowych oraz wulkanizacji.

Kolejny typ kompresora czyli śrubowy, możemy zauważyć go dla przykładu w branży budowlanej. Urządzenie to wyposażone jest w koła dlatego też można je niezwykle szybko zawieźć do docelowej lokalizacji i użyć w ciężko dostępnych przestrzeniach. Takie kompresory wyglądają trochę jak przyczepa. Zazwyczaj są używane do zasilania narzędzi pneumatycznych takich jak wiertarki udarowe lub młoty. Wykorzystywane są również do czyszczenia strumieniowego i wdmuchiwania kabli. Z racji tego, że są wielofunkcyjne to zobaczyć je możemy tak samo podczas budowy dróg jak i w kopalniach.

Co może się popsuć w kompresorze?

To, że nasz kompresor potrzebuje naprawy można poznać po kilku nieprawidłowościach. Sytuacje, w których powinieneś wziąć pod uwagę naprawę kompresora to przykładowo nieprawidłowa praca chłodnicy, brak maksymalnego ciśnienia, stukanie w trakcie działania lub o wiele głośniejsze działanie sprężarki. Jeśli Twoje urządzenie nie działa zbyt dobrze, nie jest w stanie do końca napełnić zbiornika albo posiada brudną głowicę, to czym prędzej zanieś go do serwisu kompresorów w Warszawie -> http://kompren.pl/. Takie nieprawidłowości mogą doprowadzić do jego przegrzania, a w efekcie do całościowego uszkodzenia maszyny. Korzystniej więc zadbać o to zawczasu, kiedy widzimy początkowe nieprawidłowości. Jeżeli posiadany przez nas sprzęt pracuje zdecydowanie głośniej niż do tej pory to może to oznaczać, że jakiś element mechaniczny się zużył i należy go wymienić.

Powinno się pamiętać o regularnym zanoszeniu kompresorów do serwisów w Warszawie, dlatego że wykonując ich przegląd możemy uniknąć większej usterki, która pochłonie sporo pieniędzy.

Przemysł