Wyburzenie starego budynku – niezbędnik

Wyburzenie starego budynku – niezbędnik

Czasami jesteśmy w sytuacji, w której na niedawno kupionej działce stoi stary budynek. Bardzo byśmy chcieli się go pozbyć, żeby wybudować nowy dom od fundamentów. Jak się za to zabrać, aby wszystko przebiegło bezpiecznie i zgodnie z polskim prawem?

Bez załatwienia formalności nie zaczynaj wyburzenia budynku

Przede wszystkim musimy pamiętać o wielu zgodach i dokumentach. Bez żadnych zezwoleń możemy rozebrać dom mający do dwudziestu pięciu metrów kwadratowych – w przypadku większych domów konieczne będzie uzyskanie wielu pozwoleń oraz dostarczenie pewnych dokumentów pozwalających na wyburzanie budynków. Wśród nich jest między innymi zgoda właściciela obiektu, szkic usytuowania domu czy dokładny plan wyburzenia. Biurokracja jest w tym zakresie bezlitosna. Nieco inaczej sprawa wygląda, kiedy budynek grozi zawaleniem – w takim wypadku do wyburzenia budynków można przystąpić natychmiast.

Jakie sprzęty będą niezbędne

Jeśli mowa o sprawach związanych z samym wyburzeniem, konieczne jest przygotowanie potrzebnych narzędzi, a najlepiej także ekipy profesjonalistów. Trzeba wiedzieć, że wyburzanie na własną rękę wymaga precyzji i rozsądku. Powinno się zacząć od postawienia rusztowań, a następnie niszczenia elementów dachu. Wyburzenie przeprowadza się później od wyższych poziomów w dół. 

Jak pozbyć się gruzu?

Konieczne będzie znalezienie miejsca na odpady. Kruszenie gruzu jest bowiem ważnym elementem wyburzenia każdego budynku. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z oferty firmy, która zajmuje się wywózką gruzu. Nie kosztuje to zbyt dużo, a może zapewnić nam ogromną wygodę, szczególnie kiedy działka jest stosunkowo mała. 

Reasumując, wyburzenia budynków nie są prostą sprawą. Wymaga to doświadczenia, fachowej wiedzy, a przede wszystkim rozsądku, aby uniknąć jakichkolwiek wypadków. Warto również posiadać wiedzę w sprawach biurokratycznych oraz położyć nacisk na rozsądne kruszenie gruzu, a następnie regularne pozbywanie się go z działki. 

Budownictwo Dom