Zastosowania pomp – jakie są?

Zastosowania pomp – jakie są?

Tłokowe pompy – co warto o tym wiedzieć?

Pompy tłokowe to są pompy wyporowe której elementem roboczym jest tłok który porusza się w cylindrze ruchem posuwisto-zwrotnym. Na rynku można odszukać wiele odmian pomp tłokowych. Warto też nadmienić o zaletach tych pomp, którymi są zdolność pompowania bardzo gęstych cieczy. Z kolei ich zastosowaniami są transfery:

  • Ściernych i palących cieczy, którymi są kwasy winowe oraz osady,
  • Gorącego płynu o temperaturze 100°C
  • Galaretowatych cieczy,
  • Gęstych i zamulonych cieczy.

Niemniej jednak warto mieć w pamięci iż pompy takie potrzebują dobrej pielęgnacji, a czasem naprawa pomp będzie konieczna.

Pompy wodne – co warto o nich wiedzieć?

Na pewno dzięki temu, że mamy stały dostęp do wody możemy w normalny sposób spędzać dnie. Często aby mieć wyżej wspomniany dostęp wymagane jest zastosowanie pompy wodnej, która doprowadza wodę do miejsca zamieszkania bądź ogrodu. W sklepach możemy odszukać bardzo dużo typów takich urządzeń. Pompy wodne znajdują zastosowanie w wielu typach instalacji, używa się ich na przykład do: zaopatrzenia w wodę za pomocą przepompowywania wody czystej czy też brudnej ze studni, basenów i innych zbiorników naturalnych oraz sztucznych. Niemniej jednak o pompy wodne powinno się dbać, a także powinno liczyć się z tym że regeneracja pomp może być potrzebna.

Pompy hydroforowe- co warto o tym wiedzieć?

Pompy samozasysające, które nazywane są także pompami hydroforowymi, stanowią ciekawą alternatywę dla pomp głębinowych. Znajdują swoje zastosowanie gdy lustro wody znajduje się stosunkowo wysoko a sama instalacja wodociągowa musi być wykonana możliwie jak najniższym kosztem. Te pompy są samozasysające oraz bardzo chętnie są wybierane żeby zasilić letnie domki, systemów podlewania ogrodu oraz wypompowywania deszczówki. Dodatkowo modele które są wydajniejsze śmiało mogą być wykorzystywane także w celach przemysłowych bądź do tłoczenia wody którą wykorzystamy na potrzeby  spożywcze w domu jednorodzinnym. Jednakże pamiętaj, aby odpowiednio o nią dbać oraz ją pielęgnować w innym wypadku remont pomp może być konieczny.

Pompy wtryskowe- co warto o nich wiedzieć?

Ten rodzaj pompy jest to głównie stosowna do hydraulicznego wtrysku paliwa. Jednakżę w związku z dużymi wadami tych pomp nie są one zbyt często wykorzystywane.

Pompy zębate – co warto o tym wiedzieć?

Ten rodzaj pomp cechują się ogromnie trwałą konstrukcją o przedłużonej eksploatacji. Czy jesteś świadom że większość pomp zębatych dostępna jest z przyłączami które są w linii prostej a także pod kątem 90 stopni. Pompy są zaprojektowane w taki sposób nie były w posiadaniu części gumowych, mające styczność z tłoczonym medium. Jeżeli chodzi o to jakie pompy mają zastosowania to znajdują one je przykładowo w przemyśle cukierniczym, naftowym, lakierniczym, farmaceutycznym a także chemicznym. Generalizując pompy zębate możemy znaleźć jeszcze w kilku innych gałęziach przemysłu. Potrafią one działać zarówno z cieczą której temperatura jest wysoka jak i idealnie działają przy tłoczeniu smoły.

Pompy wirowe- co należy o tym wiedzieć?

Dzięki temu, że pompy wirowe mają zwartą konstrukcję, prostemu użytkowaniu i wysokiej wydajności, te urządzenia znajdują wiele zastosowań w szeroko pojętym przemyśle i budownictwie. Takie pompy mogą z powodzeniem pompować nie tylko wodę ale także i ścieki. Przez co takie pompy chętnie są montowane zarówno w przemysłowych systemach kanalizacji ściekowej a również w instytucjach i budynkach użytku publicznego. Ponadto warto dodać że te pompy są bardzo odporne na bardzo intensywnie eksploatację. Pompy także mogą służyć do pompowania ścieków komunalnych czy też w przypadku osuszania pomieszczeń, które są zalane. Oprócz tego ten rodzaj pomp są używane także w innych branżach, czyli energetyce, rolnictwie oraz górnictwie.

Pompy nurnikowe – co należy o nich wiedzieć?

Ten rodzaj pompy można wykorzystać w większości w bardzo ciężkich warunkach, ponieważ one zapewniają ciągłą pracę. Głównie swoje zastosowanie znajdują w  przepompowywaniu mocno zabrudzonej cieczy. Niemniej jednak pompa nurnikowa dobrze poradzi sobie również z oczyszczoną cieczą. W obecnych czasach profesjonalne pompy nurnikowe bardzo często wykorzystuje się do zasilania aparatów procesowych, bądź do zatłaczania wody złożowej tak zwanej solanki. 

Przemysł